General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (132)
- (2)
- (32)
- (3)
- (737)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Tint | Clear |
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z87.1+ standards. |
Pyramex™ Carhartt™ Carbondale™ Safety Glasses
Flexible, dual-injected temples and stylish clean lines make this full-frame ideal for the toughest of jobs.
| Frame Color | Black, Tan |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Eyewear |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Dual injected nylon/rubber |
Pyramex™ Flex-Lyte™ Safety Glasses with H2MAX Lens
Pyramex™ Flex-Lyte™ Safety Glasses with ANSI Z87 safety compliance
| Lens Type | H2MAX |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87 |
| Temple Style | Slim Co-Injected |
| For Use With (Application) | Eye Safety |
Honeywell™ Uvex Avatar™ OTG Safety Glasses
OTG (Over-the-Glass) safety glasses have a stylish ultra-light design with Weight Distribution Technology.
| UV Protection | U6 |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate, TPU |
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z87.1 standards and CSA Z94.3-2015 requirements. |
| Temple Style | Wire-core bayonet |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Weight (Metric) | 24 g |
MCR Safety Checkmate™ Safety Glasses
Super-lightweight Checkmate™ provides near total eye orbital seal and features flexible bayonet temples and universal nosebridge, ensuring compliance and comfort for a variety of wearers. Temple is notched at the end to accommodate a break away cord.
| Temple Style | Bayonet |
|---|
Ergodyne™ Skullerz™ Kvasir Safety Glasses // Sunglasses
Protective work safety sunglasses feature tough, scratch-resistant lenses that filter 99.9% of harmful UVA, UVB and UVC rays to keep eyes safe in the sun.
| Lens Coating | Scratch-resistant,UV-treated |
|---|---|
| No. per Case | 12/Cs. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 and MIL-PRF 32432 Ballistic Impact |
| For Use With (Application) | Construction/Trades, Oil and Gas, Mining, Maintenance, Assembly/Fabrication, Manufacturing, Police/Tactical |
Ergodyne™ Skullerz™ Dagr Safety Glasses/Sunglasses, Kryptek™ Typhon™ Frame
Protective work safety sunglasses feature tough scratch-resistant lenses that filter 99.9% of harmful UVA, UVB and UVC rays to keep eyes safe in the sun and the blade-style design is a sleek and sporty look.
| Lens Coating | Scratch-resistant,UV-treated |
|---|---|
| No. per Case | 12/Cs. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 + and MIL-PRF 32432 Ballistic Impact |
| For Use With (Application) | Construction/Trades, Oil and Gas, Mining, Maintenance, Assembly/Fabrication, Manufacturing, Police/Tactical |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1-2003 and CSA 294.3 standards. |
| Weight (Metric) | 28 g |
Honeywell™ Uvex™ Falcon Safety Eyewear
Comfort and high coverage providing complete and unobstructed vision
| Frame Color | Black |
|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Product Type | Safety glasses |
MCR Safety Desperado™ Crews™ Safety Glasses
Get the look and the protection you deserve with Desperado™ safety glasses from MCR Safety. The Desperado's single lens design provides two distinct optical centers and provides powerful protection even in the most challenging circumstances.
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Temple Style | Bayonet |
Honeywell™ Uvex™ Bandit™ Safety Glasses
Contemporary styling, sporty wrap-around temples provide non-slip fit and comfort. Adjustable temple length. Easy lens replacement system. Single lens with sports styling.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z87.1-1989 standards. |
| Weight (Metric) | 26.5 g |
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 ,CAN/CSA Z94.3-07 |